Co dalej?

To bardzo ważne, aby po Kursie nadal wcielać w życie to, czego się nauczyliście. Wasze małżeństwo pozostanie dzięki temu silne i połączone zdrową relacją. Poniżej znajduje się lista pomysłów na to, jak nieprzerwanie inwestować w Wasz związek.

Czas małżeński

Idea „czasu małżeńskiego” polega na dobrym i przyjemnym spędzaniu czasu we dwoje. Jest to wyjątkowo trudne przy dzisiejszym szybkim trybie życia, szczególnie wtedy, kiedy macie już dzieci. Mimo to, coraz więcej małżeństw uznaje ten pomysł za niezwykle cenny dla budowania trwałej i zdrowej relacji.

Słoik randek

Wypełnijcie słoik lub koszyk małymi paskami papieru, zawierającymi Wasze propozycje na wspólne spędzanie czasu. Wybierzcie trzy kolory papieru i wpisujcie pomysły, dzieląc je na trzy kategorie: niewymagające pieniędzy (spontaniczne), stosunkowo tanie (z minimum planowania lub też bez) oraz kosztowne (i wymagające dłuższego planowania). Następnym razem, kiedy zabraknie Wam pomysłów, wylosujcie jeden z pasków, zależnie od tego, jakim nakładem czasu i pieniędzy dysponujecie. (Niektórzy zamiast kolorowych karteczek używają pomalowanych patyczków – bądźcie kreatywni!)

Istnieje mnóstwo rzeczy, niewymagających żadnego nakładu finansowego, które możecie robić razem: wspólne ugotowanie kolacji, długi spacer, wspólna kąpiel albo noc gier (planszówki z dzieciństwa). Możecie też zaplanować z wyprzedzeniem wieczór w teatrze, czy noc w hotelu z wykwintnym śniadaniem.

Pod linkami poniżej znajdują się nasze ulubione randkowe pomysły, które pomogą Wam w uruchomieniu wyobraźni: od darmowych i łatwych do zaaranżowania w domu, po te nieco droższe i wymagające zaplanowania.

Pomysły darmowe / niskobudżetowe
Niedrogie / wymagające tylko niewielkiego zaplanowania
Wysokobudżetowe / wymagające dłuższego planowania

Polecana lektura

Dowiedzcie się więcej o małżeństwie i budowaniu relacji z polecanych przez nas lektur:

Granice w relacjach małżeńskich

Henry Cloud, John Townsend

Tylko dla kobiet

Shaunti Feldhahn

Tylko dla mężczyzn

Jeff i Shaunti Feldhahn

Profesjonalne doradztwo

Czasem pary i małżeństwa stają przed problemami, z którymi nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Warto wtedy skorzystać z bogatej oferty poradnictwa rodzinnego. Rada psychologa, pedagoga, kapłana czy prawnika może stać się nieocenioną pomocą.

Na początku polecamy Wam spytać liderów Waszego Kursu o rekomendację. Często są oni w stanie polecić kogoś odpowiedniego dla Waszych potrzeb, działającego w Waszej okolicy.

Zanim zarezerwujecie spotkanie z doradcą, upewnijcie się, że podziela on wyznawane przez Was wartości i poglądy względem instytucji małżeństwa. Możecie w tym celu zasięgnąć opinii znajomych lub poszukać informacji w Internecie.

Zachęta

„Konkretna wiedza i przykłady podane w uporządkowany sposób – to było mi potrzebne. Wspólnie spędzony z mężem, wartościowy czas”

Anna (uczestniczka Kursu Małżeńskiego Alpha)

„Zbyt mało uwagi przywiązywałem do potrzeb emocjonalnych żony. Dzięki Kursowi nauczyliśmy się ze sobą rozmawiać i spędzać wspólnie czas.”

Rafał (uczestnik Kursu Małżeńskiego Alpha)

„Znalezienie w swoim życiu miejsca na „czas małżeński”, uważam za fundament dobrych relacji i jedności małżeńskiej. Uczestnictwo w Kursie Małżeńskim Alpha było dla mnie jak stanięcie na linii STARTU, by wziąć udział w pięknym biegu, o którym jeszcze przed Kursem nie myślałem.”

Adam (uczestnik Kursu Małżeńskiego Alpha)

„Uczestnictwo w Kursie Małżeńskim Alpha pozytywnie wpłynęło na nasze relacje małżeńskie. Potrafię teraz lepiej zrozumieć uczucia mojego męża, a on nauczył się bardziej otwarcie o nich mówić.”

Jagoda (uczestniczka Kursu Małżeńskiego Alpha)

„Kurs Małżeński Alpha odmienił mnie zupełnie sprawiając, że zamiast próbować nieustannie naprawiać moją żonę, zacząłem jej w końcu słuchać.”

Dan (uczestnik Kursu Małżeńskiego Alpha)

„Najbardziej niesamowita była ta przestrzeń troski i miłości, w której nie czuliśmy się osądzeni czy potępieni za życie bez sakramentu małżeństwa. To jest współczesna natura tej właśnie miłości, z jaką zaprasza się ludzi do Kościoła.”

Jessie (uczestniczka Kursu Małżeńskiego Alpha)