Poprowadź

Czym jest Kurs Małżeński Alpha?

Obejrzyj poniższy film, aby dowiedzieć się, czym jest Kurs Małżeński Alpha. Pozostałe filmy szkoleniowe dostępne są w sekcji „Centrum szkoleniowe” na Kreatorze Kursów Małżeńskich. Dowiesz się z nich, jak: stworzyć wyjątkową atmosferę Kursu; zbudować swój zespół; promować Kurs oraz uniknąć częstych błędów.

Dlaczego warto prowadzić Kurs?

Prowadzenie Kursu Małżeńskiego Alpha jest bardzo proste. Składa się on z siedmiu sesji stworzonych po to, by wspierać pary, pragnące wzmocnić swoją relację. Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy by prowadzić Kurs. Wystarczy Twoje doświadczenie pracy nad własnym małżeństwem lub pasja do tego by widzieć jak relacje małżeńskie i rodzinne w Twoim środowisku zacieśniają się. Nie musisz być żonaty ani zamężna by poprowadzić Kurs Małżeński Alpha. Zalecamy jednak współpracę z małżeństwem, które Cię w tym wspomoże.

Najważniejsze cechy Kursu Małżeńskiego Alpha:
 • Łatwe w użyciu sesje wykładowe z przewidzianymi przerwami na dyskusję w parach
 • Przewodnik Lidera z konkretnymi wytycznymi, dotyczącymi organizacji Kursu
 • Forma Kursu i materiały, pozwalające na jego prowadzenie zarówno w domu jak i większych miejscach
 • Każda sesja przedstawiona jest w ujmujący i przystępny sposób
 • Tematyka spotkań właściwa i uniwersalna dla każdej pary

Jak prowadzić Kurs…

Kurs Małżeński Alpha został zaprojektowany w taki sposób, by mógł prowadzić go każdy, w dowolnym miejscu. Poniżej przedstawiamy listę „krok po kroku”, co należy zrobić, by rozpocząć Kurs.

Do prowadzenia Kursu będziesz potrzebował nagrań wykładów Kursu Małżeńskiego Alpha wraz z Przewodnikiem Lidera, a także dwóch Przewodników Uczestnika dla każdej z par.

Krok 1.

Zaplanuj Twój Kurs

 • Zaplanuj terminy i dogodne miejsce spotkań.
 • Zakup materiały do prowadzenia Kursu: Przewodnik Lidera oraz po dwa Przewodniki Uczestnika dla każdej z par.
 • Zaopatrz się w wykłady: zakup Zestaw DVD (wersja z 2009 roku) lub pobierz Serię Filmową Kursu Małżeńskiego Alpha, która dostępna jest za darmo po rejestracji Kursu.
 • Zdecyduj czy będziesz pobierał opłaty za uczestnictwo w Kursie oraz zaplanuj budżet.

Krok 2.

Zarejestruj Twój Kurs

 • Utwórz własne konto na platformie Kreator Kursów Małżeńskich i dodaj informacje o prowadzonej edycji Kursu. Po zarejestrowaniu Kursu, uzyskasz darmowy dostęp do Serii Filmowej Kursu Małżeńskiego Alpha oraz do dodatkowych zasobów, pomocnych przy prowadzeniu Kursu.
 • Możesz zdecydować czy chcesz promować Twój Kurs na naszej stronie. Jeżeli wybierzesz taką opcję, pary szukające Kursu w swojej okolicy znajdą go na mapie.

Krok 3.

Przygotuj się

 • Obejrzyj filmiki szkoleniowe, które dostępne są w sekcji „Centrum szkoleniowe” na Kreatorze Kursów Małżeńskich.
 • Możesz zakupić drukowane materiały promocyjne w naszym Sklepie. Cyfrowe materiały promocyjne dostępne są w Kreatorze Kursów Małżeńskich.
 • Pomyśl o tym, jak zaaranżować spotkania, tak by uczestnicy czuli się na nich jak na dobrej randce.

Krok 4.

Zaproś Gości

Zastanów się, kogo mógłbyś zaprosić na Kurs oraz w jaki sposób promować go w Twojej społeczności. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, do kogo możesz dotrzeć z zaproszeniem i jak to zrobić.

Czasami pary i małżeństwa potrzebują profesjonalnej pomocy. Z odpowiednim wyprzedzeniem znajdź zaufanych doradców w Twojej okolicy, z którymi w razie trudności będą mogły skonsultować się pary wymagające porady psychologa, pedagoga, kapłana czy prawnika. Sporządź bazę osób, które mógłbyś polecić w Tych kwestiach Twoim Gościom.

Po zakończonym kursie ważne jest by pary kontynuowały to czego się nauczyły.
Możesz im przekazać link do strony „Co dalej”, na której znajdują się sugestie, porady oraz polecana przez nas literatura.

Kogo powinienem zaprosić?

Kurs Małżeński Alpha skierowany jest do każdej pary pragnącej wzmocnić swoją relację. Nie ma znaczenia czy jest ona złączona silnymi więziami czy też boryka się z problemami, ani też czy jest to małżeństwo sakramentalne czy też nie.

Pomyśl o zaproszeniu:
 • Przyjaciół, rodziny, sąsiadów i Twoich współpracowników.
 • Osób, które niedawno wstąpiły na drogę małżeństwa oraz katechumenów z Twojej społeczności.
 • Osób z grup świeckich, w które się angażujesz (np. zajęcia na siłowni).
 • Jeżeli Twój kościół prowadzi Alpha, możesz zaprosić uczestników obecnej lub poprzednich edycji.

Obejrzyj poniższy filmik aby zobaczyć, jak zorganizować Kurs Małżeński Alpha w Twoim domu.

Odtwórz wideo

Opinie

„Długoterminowe inicjatywy, takie jak Kurs Małżeński Alpha, opracowane przez Kościół Świętej Trójcy w Londynie, znacznie lepiej wykorzystują czas, pieniądze i wysiłek kościoła…

Jest to ośmiotygodniowy kurs, który obejmuje wszystko, od 'Sztuki komunikacji’ po 'Dobry seks’. Przekaz nie polega tutaj na głoszeniu kazań, a skorzystać mogą z tego zarówno osoby wierzące jak i niewierzące.”

„Zauważam, że Kurs Małżeński Alpha to piękna, ekumeniczna inicjatywa, która pomaga parom w rzeczywisty i praktyczny sposób na nowo zainwestować w swoje małżeństwo i przygotowuje na wyzwania współczesnego świata.”

Arcybiskup Vincenzo Paglia - Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny w latach 2012 - 2016

Kursy Małżeńskie mogą być także prowadzone online!