Kursy Małżeńskie w kontekście katolickim

„Miłość potrzebuje czasu dyspozycyjnego i bezinteresownego, który inne rzeczy stawia na drugim planie. Potrzebny jest czas, aby rozmawiać, aby objąć siebie nawzajem bez pośpiechu, aby dzielić się swoimi planami, ażeby wysłuchać się nawzajem, spojrzeć sobie w oczy, docenić, aby umocnić relację.”

— Papież Franciszek, Amoris Laetitia, 224

„Zauważam, że Kurs Małżeński Alpha to piękna, ekumeniczna inicjatywa, która pomaga parom w rzeczywisty i praktyczny sposób na nowo zainwestować w swoje małżeństwo i przygotowuje do stawienia czoła wyzwaniom współczesnego świata. Gdy osoby odkrywają bogactwo swojego własnego związku poprzez Kurs Małżeński Alpha, sprowadza je to z powrotem do samego źródła miłości – Boga. Daje im to także możliwość bycia świadkami tajemnicy tej miłości i żywym przykładem Kościoła domowego, obejmując swym oddziaływaniem i ewangelizując inne pary i rodziny w parafii.”

— Arcybiskup Vincenzo Paglia, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny w latach 2012-2016, Przewodniczący Papieskiej Akademii Życia

Czym jest Kurs Małżeński Alpha?

Kurs Małżeński Alpha to seria siedmiu spotkań, opracowanych w taki sposób, by pomóc każdej parze w pracy nad wzmocnienie relacji i budowaniem silnego małżeństwa.

Kurs jest przeznaczony dla każdej pary, która chce zainwestować w swoją relację – niezależnie, czy jest ona silna, czy akurat potrzebuje pomocy. W obu przypadkach Kurs oferuje podyktowane życiem praktyczne wskazówki i narzędzia, które zaprocentują w przyszłości.

Dla wielu gości Kurs był czynnikiem, który nie tylko wzmocnił (lub przemienił) ich relację, ale także skłonił ich do dalszego zgłębiania wiary chrześcijańskiej.

Co dzieje się później?

Poza Kursem Małżeńskim Alpha dostępne są również inne kursy: Kurs dla Rodziców (dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku 0-10 lat), Kurs dla Rodziców Nastolatków (dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku 11-18 lat) oraz Kurs Przedmałżeński Alpha (dla zaręczonych i par rozważających małżeństwo).

Ten zestaw narzędzi jest obecnie używany przez wielu chrześcijan na całym świecie.

Jak widać na diagramie obok, Kursy te współpracują ze sobą, aby wzmocnić życie rodzinne. Zaręczone pary, które ukończyły Kurs Przedmałżeński Alpha, zazwyczaj odbywają Kurs Małżeński Alpha mniej więcej dwa lata po swoim ślubie.

Wielu rodziców, którzy ukończyli Kurs dla Rodziców lub Kurs dla Rodziców Nastolatków odkrywa potrzebę, by zainwestować we własny związek, także ze względu na swoje dzieci i w konsekwencji bierze udział w Kursie Małżeńskim Alpha.

Część osób, która przez te Kursy zostaje przyciągnięta do Kościoła przez lokalną społeczność, decyduje się na udział w Alpha uznając ją za trafny i praktyczny sposób dalszego zgłębiania wiary chrześcijańskiej. Alpha oraz pozostałe Kursy zasilają się nawzajem, a także umożliwiają parafii dotarcie do potrzeb parafian, także w obszarze ich relacji. Kursy te mogą pełnić rolę pomostu między Kościołem a lokalną społecznością.

W jaki sposób Kursy Małżeńskie wspierają misję Kościoła?

Kursy Małżeńskie wspierają misję Kościoła w czterech kluczowych obszarach:

1. Nawrócenie pastoralne

Kursy pomagają parafiom stać się bardziej otwartymi i przyjaznymi. Są praktyczne, realistyczne i proste w prowadzeniu oraz wychodzą naprzeciw ludziom takim, jakimi są, bez osądzania i potępiania.

2. Wezwanie do misji

Poprzez organizację i prowadzenie Kursów wiele par i rodzin przeszło w swoich parafiach drogę od bycia osobami, które są ewangelizowane do bycia osobami ewangelizującymi.

3. Formowanie liderów

Wiele osób doświadczyło rozwoju i może służyć Kościołowi w nowy sposób. Pary odkrywają, że Bóg powołał ich poprzez małżeństwo do współpracy, którą chce wykorzystać do Swoich celów.

4. Transformacja społeczeństwa

Kursy Małżeńskie pomagają wzmocnić pary i rodziny na obrzeżach Kościoła. Gdy małżeństwa i rodziny stają się zdrowsze i silniejsze, społeczeństwo ulega przemianie. To chrześcijańskie małżeństwo jest świadectwem i może się do tej przemiany przyczynić.

Co mówią liderzy kościoła katolickiego?

Mass and Rite of Reception for Cardinal Vincent Nichols

„Pragnę podziękować Nicky’emu i Sili Lee za opracowane przez nich serie atrakcyjnie przygotowanych i przyjaznych materiałów dla małżeństw i rodziców. W bardzo przystępny sposób pomagają rodzinom umieścić wiarę w samym centrum ich relacji – wiarę, która «nie jest ucieczką dla ludzi mało odważnych, lecz poszerzaniem przestrzeni życia», ponieważ «pozwala ona odkryć wielkie wezwanie, powołanie do miłości»[1].”

[1] Papież Franciszek, encyklika Lumen Fidei, 53.

Kardynał Vincent Nichols, Arcybiskup Westminster, Anglia

abp-grzegorz-rys

„Alpha Polska oferuje w postaci Kursów Małżeńskich niezwykle proste i skuteczne narzędzia do budowania silnych oraz zdrowych relacji w rodzinie, a ściślej rzecz biorąc, otwiera na Jezusa, który jest źródłem takich relacji.”

Arcybiskup Grzegorz Ryś, Metropolita Łódzki, Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji

Oscar Perdiz

„Rodzina jest wspólnotą miłości i solidarności, jest podstawą społeczeństwa. W sercu silnego społeczeństwa jest silna rodzina, która może przetrwać tylko dzięki trwałym małżeństwom. Kurs Małżeński Alpha jest niezbędnym narzędziem do poprawy kondycji społeczeństwa i umożliwienia ludziom pełnego przeżycia ich powołania do miłości, o które chodzi w małżeństwie.”

Óscar Perdiz Figueroa, Krajowy Koordynator ds. Integralnego Rozwoju, Instytut Jana Pawła II, Meksyk

Renzo Bonetti

„Kilka lat temu razem z kilkoma małżeństwami wybrałem się do Londynu, aby poznać możliwości, jakie daje Kurs Małżeński Alpha. Byłem zaskoczony odkrywając, że dzięki niemu małżonkowie mają wspaniałą okazję, aby samodzielnie doświadczyć, zarówno w teorii, jak i w praktyce, miłości Boga. Zdałem sobie sprawę, że to prawdziwe narzędzie do ewangelizacji: w rzeczywistości pary odkrywają piękno ich związku pełnego miłości. Rozpoznają i wzywają tę miłość po imieniu: „Bóg jest miłością”. To potwierdza, że Kurs może być adresowany do każdej pary: małżeństwa lub związku nieformalnego, osób wierzących lub nie.”

Ksiądz Prałat Renzo Bonetti, Fundacja Famiglia Dono Grande, Włochy

Fr-James-Mallon

„Na tym polega geniusz Kursu Małżeńskiego Alpha i Kursów dla Rodziców: pomagają ludziom rozwinąć zdrowy związek i dostarczają cudowne bogactwo doświadczeń parafianom, jak również osobom niepraktykującym i niewierzącym. Te programy, jeśli są mądrze wykorzystane, mogą być środkami poprzedzającymi ewangelizację, budującymi zaufanie i otwartość, będąc rzeczywistym pomostem prowadzącym do Kościoła i do życia w wierze.”

Ksiądz James Mallon, Wikariusz Biskupi ds. Odnowy Parafii i Wspierania Przywództwa, Kanada