Poprowadź

Dlaczego warto prowadzić Kurs?

Prowadzenie Kursu Przedmałżeńskiego jest bardzo proste. Składa się on z pięciu sesji stworzonych dla narzeczonych lub par, które rozważają zawarcie związku małżeńskiego. Nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, by prowadzić kurs. Wystarczy Twoje doświadczenie pracy nad własnym małżeństwem lub oddanie temu, by pomagać innym w umacnianiu relacji małżeńskich i rodzinnych.
 

Nie musisz być żonaty ani zamężna, by poprowadzić Kurs Przedmałżeński. Możesz samodzielnie zorganizować spotkania, korzystając z nagrań wykładów. Zalecamy jednak współpracę z małżeństwem, które Cię w tym wspomoże.

Najważniejsze cechy Kursu Przedmałżeńskiego:
 • Łatwe w użyciu sesje na DVD, z przewidzianymi przerwami na dyskusję w parach
 • Podręcznik Lidera z konkretnymi wytycznymi, dotyczącymi organizacji Kursu
 • Forma Kursu i materiały, pozwalające na jego prowadzenie zarówno w domu jak i większych pomieszczeniach
 • Każda sesja przedstawiona jest w ujmujący i przystępny sposób
 • Tematyka spotkań właściwa i uniwersalna dla każdej pary
 • Ankieta dla Par – kwestionariusz online; pomaga parom wskazać kwestie, których omówienie przed ślubem jest istotne. Uwypukla także silne obszary związku. Nie jest to test w rodzaju „Czy pasujemy do siebie?”

Jak prowadzić Kurs…

Kurs Przedmałżeński został opracowany w taki sposób, by mógł prowadzić go każdy, w dowolnym miejscu. Poniżej przedstawiamy listę „krok po kroku”: co należy zrobić, by rozpocząć kurs?
 

Do prowadzenia kursu będziesz potrzebować Zestawu DVD Kursu Przedmałżeńskiego wraz z Podręcznikiem Lidera, a także dwóch Podręczników Uczestnika dla każdej pary. Materiały te dostępne są w naszym Sklepie.

Krok 1.

Zaplanuj Twój Kurs

 • Zaplanuj terminy i dogodne miejsce spotkań.
 • Zakup materiały do prowadzenia Kursu: Zestaw DVD Kursu Przedmałżeńskiego wraz z Podręcznikiem Lidera oraz po dwa Podręczniki Uczestnika dla każdej z par.
 • Zdecyduj czy będziesz pobierał opłaty za uczestnictwo w Kursie oraz zaplanuj budżet.

Krok 2.

Zarejestruj Twój Kurs

 • Utwórz własne konto Alpha na naszej stronie i dodaj informacje o prowadzonej edycji Kursu. Po zarejestrowaniu Kursu, uzyskasz dostęp do dodatkowych zasobów, pomocnych przy jego prowadzeniu oraz do materiałów promocyjnych.
 • Możesz zdecydować czy chcesz promować Twój Kurs na naszej stronie. Jeżeli wybierzesz taką opcję, pary szukające Kursu w swojej okolicy znajdą go na mapie.

Krok 3.

Przygotuj się

 • Obejrzyj poniższe filmiki instruktażowe.
 • Możesz zakupić materiały promocyjne w naszym Sklepie.
 • Pomyśl o tym, jak zaaranżować spotkania, tak by uczestnicy czuli się na nich jak na dobrej randce.
 • Ankieta dla Par to kwestionariusz online, który pomaga parom lepiej się zrozumieć i może zwrócić uwagę na kwestie, które powinny omówić przed ślubem. Jeśli zamierzasz korzystać z Ankiety dla Par, kliknij w poniższy przycisk, aby dowiedzieć się, czym ona jest i jak z niej korzystać.

Krok 4.

Zaproś Gości

Zastanów się, kogo mógłbyś zaprosić na Kurs oraz w jaki sposób promować go w Twojej społeczności. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, do kogo możesz dotrzeć z zaproszeniem i jak to zrobić.

Czasami pary i małżeństwa potrzebują profesjonalnej pomocy. Z odpowiednim wyprzedzeniem znajdź zaufanych doradców w Twojej okolicy, z którymi w razie trudności będą mogły skonsultować się pary wymagające porady psychologa, pedagoga, kapłana czy prawnika. Sporządź bazę osób, które mógłbyś polecić w Tych kwestiach Twoim Gościom.

Szkolenie

Jak prowadzić Kurs: 5 niezbędnych elementów

Oglądając poniższe filmiki poznasz 5 elementów, które są niezbędne do poprowadzenia dobrego Kursu.

Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
Odtwórz wideo
Jak prowadzić Kurs: Szkolenie dla Par Wspierających

Oglądając poniższy film szkoleniowy, dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o byciu Parą Wspierającą i jak korzystać z Ankiety dla Par.

Kogo powinienem zaprosić?

Kurs Przedmałżeński skierowany jest do każdej pary pragnącej wzmocnić swoją relację. Nie ma znaczenia czy jest ona połączona silnymi więziami czy też boryka się z problemami, ani też czy zamierza zawrzeć ślub sakramentalny czy też nie.

Pomyśl o zaproszeniu:
 • Przyjaciół, rodziny, sąsiadów i Twoich współpracowników.
 • Osób, które przygotowują się/niedawno przygotowywały się do ślubu oraz katechumenów z Twojej społeczności.
 • Osób z grup świeckich, w które się angażujesz (np. zajęcia na siłowni, grupy matek z małymi dziećmi).
 • Jeżeli Twój kościół prowadzi Alpha i/lub Kursy dla Rodziców, możesz zaprosić uczestników obecnej lub poprzednich edycji.

Obejrzyj poniższy filmik aby zobaczyć, jak zorganizować Kurs Przedmałżeński w Twoim domu.

Odtwórz wideo

Jak zaprosić Gości?

Najskuteczniejszym sposobem by zachęcić potencjalnych uczestników, do uczestnictwa w organizowanym przez Ciebie Kursie jest osobiste zaproszenie.
Materiały promocyjne, takie jak zaproszenia w formie pocztówek i plakaty, mogą okazać się pomocne i łatwe w użyciu. Spowodują zainteresowanie Kursem u osób spoza kręgu Twoich znajomych i kościoła.

Materiały promocyjne z możliwością ich personalizacji, dostępne są w Sklepie Alpha Polska.

Jak dotrzeć do par w Twojej społeczności:
 • Ogłaszaj swój Kurs w kościele, z zachętą w formie zabawnego filmiku lub poprzez świadectwo uczestników poprzednich edycji,
 • Rozdaj zaproszenia osobom z Twojej wspólnoty i zachęć by każdy przekazał je znajomej parze,
 • Rozwieś plakaty w ogólnodostępnych miejscach, jak np. kawiarnie, siłownie, biblioteki,
 • Zareklamuj Kurs na stronie internetowej Twojej wspólnoty oraz w mediach społecznościowych,
 • Upewnij się, że informacje dotyczące miejsca i czasu spotkań oraz dane kontaktowe organizatora są łatwo dostępne i zrozumiałe,
 • Przypomnij potencjalnym uczestnikom o Kursie niedługo przed jego rozpoczęciem. Wiele par zwleka z zapisami na ostatnią chwilę.

Opinie

„Nie ma tam doradzania, publicznego prania brudów, czy terapii grupowej – i zdaje się, że to działa.” Czytaj cały artykuł (w języku angielskim)
„Czuję się jak na początku nowej podróży – nie jak po ukończeniu Kursu.” Czytaj cały artykuł (w języku angielskim)

„Najbardziej niesamowita była ta przestrzeń troski i miłości, w której nie czuliśmy się osądzeni czy potępieni za życie bez sakramentu małżeństwa. To jest współczesna natura tej właśnie miłości, z jaką zaprasza się ludzi do Kościoła.”

Jessie (uczestniczka Kursu Małżeńskiego)

„Kurs Małżeński odmienił mnie zupełnie sprawiając, że zamiast próbować nieustannie naprawiać moją żonę, zacząłem jej w końcu słuchać.”

Dan (uczestnik Kursu Małżeńskiego)

„Przed Kursem wydawało się nam, że dużo ze sobą rozmawiamy i wiemy o sobie wszystko, co powinniśmy wiedzieć. W trakcie Kursu okazało się, że czeka na nas jeszcze wiele tematów wartych dyskusji.”

Aleksandra i Maciej (uczestnicy Kursu Małżeńskiego)